sobota, 19 marca 2016

SPRAWOZDANIE ZA ROK 2015



SPRAWOZDANIE ZARZĄDU STOWARZYSZENIA „NASZA WROCANKA”
Z DZIAŁALNOŚCI PROWADZONEJ
W 2015 ROKU

Trzeba przyznać, że byliśmy znacznie bardziej aktywni w drugiej połowie 2015 roku, a właściwie pod koniec tego roku.
W kwietniu tylko zorganizowaliśmy konkurs „Nasza gmina, nasze sprawy”. Wzięły w nim udział 4-osobowe delegacje uczniów klas szóstych szkół podstawowych z naszej gminy. Spotkanie miało charakter edukacyjno-zabawowy. Inicjatywa ta spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem. Urząd Gminy w Miejscu Piastowym pomógł nam w organizacji konkursu fundując część nagród.
Ze względów organizacyjnych musieliśmy w tym roku zmienić termin  festynu rodzinnego „Rozaliada” z 15 sierpnia na 13 września. Może to nawet nie było takie złe, bo pogoda nam dopisała, a przy tego typu imprezach jest to bardzo ważne. Atrakcją tegorocznej „Rozaliady” była wystawa wypchanych zwierząt leśnych przygotowana przez Lasy Państwowe, a właściwie Marka Mareckiego i też jego dzieło – gulasz z dzika. Z dużym zainteresowaniem uczestnicy oglądali też zdęcia Wrocanki zrobione z samolotu. Udostępnił nam je Pan Wójt, za co bardzo dziękujemy.

W październiku zorganizowaliśmy dwa spotkania absolwentów naszej Szkoły Podstawowej – jedno po 45 latach, drugie po 50 latach od ukończenia „podstawówki”. Wymagało to trochę starań, ale w ten sposób zarobiliśmy trochę pieniędzy dla Stowarzyszenia.
Kolejnym przedsięwzięciem było zorganizowanie w listopadzie wieczornicy z okazji Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczestniczyli w niej nie tylko mieszkańcy Wrocanki, ale i zaproszeni goście z innych miejscowości naszej gminy. W programie znalazły się: msza święta za ojczyznę, złożenie wieńca pod pomnikiem ofiar I wojny światowej, występ artystyczny dzieci ze szkoły podstawowej, prelekcja Piotra Babinetza na temat legionistów pochodzących z okolic Krosna, odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej legioniście pochodzącym z Wrocanki Janowi Drozd Gieremskiego, prelekcja p. Marka Klary o bitwie pod Klarowcem oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.
Byliśmy także współorganizatorami Dnia Seniora i parafialnego „Opłatka” – Stowarzyszenie odpowiada za część kulturalno-artystyczną spotkań. Imprezy należały do udanych, chociaż ciągle ubolewamy nad stosunkowo niską frekwencją – można by pomyśleć, że mieszkańcy Wrocanki nie lubią się spotykać.
Członkowie Stowarzyszenia pomagali też pracownikom Zarządu Karpackich Parków Krajobrazowych w organizacji i przeprowadzeniu imprezy z okazji Dnia Pszczół. W tym roku świętowaliśmy w gospodarstwie pszczelarskim państwa Bałonów na Niżnej Łące

Oprócz wymienianych wcześniej były też działania, które prowadziliśmy sukcesywnie przez cały rok, mianowicie:
·         zgromadziliśmy i teraz trwa opracowywanie materiałów do publikacji o księdzu Januarym Horwathcie. Jest duża szansa, że zdążymy z drukiem na wrzesień,
·         jako stowarzyszenie uczestniczymy w życiu religijnym parafii: w nabożeństwach różańcowych, czy drodze krzyżowej,
·         troszkę funduszy udało się nam pozyskać podczas rozprowadzania przygotowanych przez nas pisanek czy „gromniczek” św. Rozalii,
·         mamy dwóch studentów, którzy zostali stypendystami Fundacji Wdowiarzy. Tradycyjnie Stowarzyszenie wpłaciło na rzecz fundacji 500 zł czyli równowartość jednej raty stypendium dla jednego z nich – trzeba przyznać, że to bardzo duża kwota, jeżeli się weźmie pod uwagę, że składki członkowskie rocznie wynoszą około 700 zł,
·         w związku z tym, że ruszył program Senior-Wigor nastąpiła zmiana siedziby naszego Stowarzyszenia. Dzielimy teraz z Klubem Sportowym pomieszczenie na poddaszu (w „gołębniku”). Dla nas jest to korzystna zmiana, zwłaszcza, że pomieszczenie zostało doposażone w pojemne szafy, których nam bardzo brakowało. Cieszymy się też bardzo, że teren obok gazowni będzie tak wspaniale zagospodarowany – da nam to możliwość prowadzenia w przyszłości nowych atrakcyjnych działań.

Osobny rozdział naszej działalności stanowi pomoc żywnościowa dla osób i rodzin potrzebujących takiego wsparcia.
Po spełnieniu wielu wymagań udało się nam podpisać umowę z Podkarpackim Bankiem Żywności na dostawę produktów żywnościowych i produktów rolnych. Osoby do programu Pomoc Żywnościowa 2015 kwalifikował Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Miejscu Piastowym – przywoziliśmy żywność dla 175 osób – około 18 ton. Dzięki przychylności Pana Wójta transport żywności z Rzeszowa zapewniają nam strażacy z Wrocanki.
Oprócz tego organizujemy też dostawy jabłek, marchewki i innych produktów rolnych.
Te wszystkie dostawy wymagają prowadzenia bardzo obszernej dokumentacji, łącznie z dokumentacją księgową i magazynową. Wymaga to trochę pracy, ale ostatnia kontrola przeprowadzona 11 marca bieżącego roku nie wykazała żadnych usterek.
Warto jeszcze wspomnieć o nawiązanej współpracy z mieszkańcami „drugiej” Wrocanki, tej koło Jasła, gmina Tarnowiec.
Ich reprezentacja gościła u nas na Dzień Seniora i „Opłatku”, a my byliśmy u nich w ostatnią niedzielę (13.03.2016) świętując Dzień Kobiet. Wspaniała jest życzliwość i otwartość tych ludzi. Zapowiada się, że w przyszłości będziemy współpracować częściej.

Oczywiście na bieżąco prowadzimy dokumentację naszej działalności i informację o niej podajemy na naszym blogu. Blog prowadzi nam bezinteresownie pani Małgorzata Baran, za co jesteśmy bardzo wdzięczni.

Przypominam, że spotykamy się w każdy pierwszy czwartek miesiąca o godzinie 1900. Dodam, że spotkania te nie mają formalnego charakteru, nie są protokółowane. Zapraszam wszystkich, również na herbatę, słone „paluszki” i chwilę rozmowy o naszych sprawach.

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy z nami pracowali i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli nam w realizacji naszych działań. Na ile nasze wysiłki trafiły w zapotrzebowanie społeczne, na ile spełniły oczekiwania musicie już państwo ocenić sami.